czwartek, 22 maja 2014

Wybieramy swój czytnik e-booków.

Czytanie w wersji elektronicznej staje się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim chodzi tutaj o większy komfort przechowywania naszych zbiorów, ale i o dostępność do nowych książek nawet bez wychodzenia z domu. Ale na co zwracać uwagę przed zakupem idealnego dla nas sprzętu?

 1. Ekran - najważniejszy element naszego sprzętu. Na rynku  mamy duży wybór rodzajów ekranu, zależnie od ceny. Zazwyczaj najtańsze czytniki są wyposażone w ekrany LCD lub TFT. Kuszą zazwyczaj kolorem i wyglądem oraz dodatkowo kilkoma tak naprawdę nie potrzebnymi funkcjami jak oglądanie filmów czy zdjęć. Pojawia się pytanie - czemu mają taką niską cenę? Otóż kupując taki sprzęt kupujemy uboższego w funkcje tableta. To dokładnie tak jakbyśmy czytali swoje książki na telefonie czy komputerze. Takie urządzenia bardzo szybko męczą nasze oczy, przez co czytanie staje się nie tak komfortowe, jakbyśmy tego chcieli. Najlepszym wyborem będzie czytnik z ekranikiem e-ink lub pearl, który nazywany jest potocznie e-papierem, bo dokładnie tak wygląda. Nie emituje światła przez co nie męczy naszych oczu i możemy cieszyć się czytaniem dużo dłużej.
 2. Rozmiar ekranu - najczęściej spotykane są czytniki o rozmiarze cali. Mnie osobiście wydawało się, że to trochę za mało, ale okazało się że zdecydowanie wystarcza do czytania jak i do wygodnego trzymania w dłoni. Mniejszego nie polecałabym.
 3. Ekran dotykowy - moim zdaniem jest to bardzo przydatna funkcja. Może dotyk nie jest tak szybki i czuły jak w telefonach, ale chodzi tutaj przede wszystkim o komfortowe przerzucanie stron, przy czym idealnie spełnia swoją rolę. 
 4. Obsługiwane formaty plików - najpopularniejszymi są epub, mobi, txt, doc, pdf który czyta się niestety zazwyczaj nieco gorzej, bo występuje w oryginalnym rozmiarze, którego zazwyczaj trzeba przybliżać.
 5. Dodatkowe funkcje
 • ważną cechą jest posiadanie slotu kart SD, które powiększają pamięć naszego czytnika, ale i ułatwiają przenoszenie naszej biblioteczki
 • wi-fi - umożliwia zakupy bezpośrednio z internetu, co jest wyjątkowo komfortowe, ale nie nadaje się za bardzo do regularnego przeglądania stron.
 • odtwarzanie plików mp3 - przydaje się kiedy lubimy czytać i słuchać muzyki jednocześnie lub lubujemy się w audiobookach. 
     6. Cena -
 • do 200 zł - ekran LCD, czyli tak zwany "tablet dla ubogich"
 • do 300 zł -  zdecydowanie lepsze, bo można już znaleźć sprzęt z ekranem e-ink
 • 500-1000 zł - Najlepsze, posiadające wszystkie bajery typu wi-fi, funkcje notatek, słownik. Najlepsze ekraniki, zazwyczaj dotykowe.

     7. Kupić czy nie? - zakup poleciłabym na pewno osoba podróżującym, tym co cenią sobie komfort czytania a zarazem małe rozmiary, a przede wszystkim miłośnikom książek. Ze wzglądu na cenę nie polecałabym kupowania czytnika z nadzieją, że zakup zmobilizuje nas do czytania i nie ulegałabym modzie. Jeżeli kochasz czytać to jedynie nad czym bym się zastanawiała, uprzednio sprawdzając swój stan konta to jaki model wybrać. :)           
  
                           * Cena - jeżeli chcemy zakupić czytnik służący nam na lata musimy pogodzić się z dosyć wysoką ceną, chyba że nie boimy się kupować używanych sprzętów, którego na portalach aukcyjnych jest mnóstwo. 

1 komentarz:

 1. Ja mam swój czytnik i nie żałuję zakupu, bo świetnie mi się sprawdza, choć zbyt rzadko go używam i muszę to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń