środa, 9 października 2013

John Boyne- Chłopiec w pasiastej piżamie

Autor: John Boyne
Tytuł: Chłopiec w pasiastej piżamie
Stron: 204


Od dawna zabierałam się za tę książkę. Mimo tego że za mną jest już ekranizacja, historia małego Bruna i tak mną wstrząsnęła.  Głównym bohaterem książki jest 9-letni chłopiec, który wraz z rodziną jest zmuszony do przeprowadzki do Po-Świecia,, gdzie ojciec otrzymuje posadę komendanta obozu koncentracyjnego, który znajduje niemal przy samym domu w którym mieszkają. Akcja toczy się w latach II wojny światowej gdzie Żydzi nie byli uznawani za ludzi. Osamotniony Bruno wyglądając przez okno widzi ludzi w " pasiastych piżamach" co powoduję w nim ciekawość do odkrywania przez co wybiera się na wycieczkę wzdłuż rozciągającej się wysokiej siatki, gdzie po drugiej stronie spotyka małego Szmula z którym się zaprzyjaźnia. Mimo tego że dowiaduje się kim są ludzie zza ogrodzenia i jak spostrzega ich niemieckie społeczeństwo, nie zaprzestaje odwiedzania przyjaciela i obdarowywania go skromnymi porcjami jedzenia. Z góry wiadomo że ich przyjaźń nie ma prawa przetrwać chociażby z powodu przynależności do różnych grup społecznych, jednak chłopcy nieświadomie snują plany o dalszym życiu i marzeniach o wspólnej zabawie.
 Książka pisana jest w charakterystyczny dziecięcy beztroski sposób, prosty i czytelny bez wygórowanego słownictwa co lekko "zmiękcza" opisywane fakty, co nie oznacza że mniej szokują.
Mimo tego że fabuła był mi doskonale znana z filmu zmroziła mnie tak samo, mimo tego że książka nie zawierała opisów tego co na prawdę działo się w obozach koncentracyjnych i chyba mogę powiedzieć że na całe szczęście bo świadomość tego co człowiek potrafi zrobić z innym człowiekiem jest przerażająca. Niezaprzeczalnie jest to książka zapadająca na długo w pamięci.

Moja ocena: 8/10

2 komentarze:

  1. Niestety widziałam na razie tylko film, ale książkę też chcę przeczytać:) A mój blog.. tak wziął się od Comy :D

    OdpowiedzUsuń