środa, 17 września 2014

Matthew Quick - Poradnik pozytywnego myślenia

Autor : Matthew Quick
Tytuł  : Poradnik pozytywnego myślenia
Tytuł oryginału : The silver linings palybook
Stron : 380
Gatunek : Literatura współczesnaOd prawie 2 miesięcy prosiłam się własnie o tą książkę w bibliotece. Udało mi się ją dorwać praktycznie w ostatnim możliwym terminie przed moim wyjazdem. Po przeczytaniu tylu dobrych opinii sama zaczęłam mieć bardzo wysokie wymagania co do książki, przez co sama sobie niestety je zawyżyłam. Na głębsze przemyślenia zapraszam poniżej.

Mimo tego, że już chyba każdy zna treść, z chęcią ją przybliżę dla przypomnienia, a nóż znajdzie się ktoś kto książki jeszcze nie czytał.

Głównym bohaterem książki jest Pat, młody mężczyzna, który ostatnich kilka lat spędził w zakładzie dla psychicznie chorych. Pata poznajemy tuż po opuszczeniu zakładu. Zadręczony bezustannym myśleniem o swojej żonie Nikki, chce jej usilnie zaimponować, robiąc dziennie setki brzuszków, wyciskając siódme poty podczas codziennego porannego joggingu oraz przy podnoszeniu ciężarów alby tylko zgubić zbędne kilogramy. Niestety starania nie przynoszą żadnych efektów, miłość do Nikki jest nadal tylko w jego głowie, bo ta jak się okazuje nie chce już go znać, bycie miłym nie zawsze wychodzi tak  jak powinno, a ulubiona zespół Orłów przegrywa kolejne mecze, co psuje coraz bardziej kontakty Pata z ojcem. Dodatkowo zaczyna prześladować do Tiffany, piękna i równie stuknięta kobieta, która upodobała sobie bieganie w tych samych godzinach do Pat. Co z tego wyjdzie? Czy dzięki niej zapomni w końcu o Nikki i wyobrażeniu wspólnego szczęśliwego życia?

Niestety byłam zmuszona książkę przeczytać niemal w biegu, z powodu niemiłosiernie uciekającego czasu, przez co podejrzewam że nie do końca udało mi się wgłębić w ukryty sens lektury. Trochę nad tym ubolewam, bo długo czekałam, aby przeczytać  " Poradnik pozytywnego myślenia". Ale na całe szczęście dla mnie książkę czyta się niemal błyskawicznie, a tekst jest bardzo lekki, dzięki tym dwóm czynnikom udało mi się to co wydawało mi się nie możliwe, czyli przeczytać ja w dwa pełne zajęć i braku czasu dni, których niestety nie mogłam przedłużyć. Tekst pisany jest w trochę dziecinny sposób, ale głównym powodem tego jest ten fakt, że historię opowiada właśnie Pat, którego spojrzenie na świat zostało trochę zniekształcone przez chorobę psychiczną.  Oczywiście dla zasady filmu jeszcze nie oglądałam, przez co mam nadzieje że w ciągu kilku najbliższych dni uda mi się nadrobić. Pomimo tej lekkości, książka wcale nie jest banalna! A tak poza tym, pierwsza pozycja z mojej " Chciej - listy " odznaczony! :D

Moja ocena : 7,5/10

3 komentarze:

  1. Dla mnie lektura "Poradnika.." była wspaniałą zabawą - mimo że stawiałam książce wysokie wymagania, absolutnie zostały one spełnione. Podoba mi się historia, bohaterowie i pozytywny wydźwięk całości. Moim zdaniem Quick otworzył współczesnej literaturze drzwi do optymizmu. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka, na którą moja siostra ma od dawna ochotę :) Tak sobie myślę, że gdy ona sobie ją kupi lub wypożyczy to wtedy i ja po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam w planach, ale w mojej bibliotece "upolowanie" tej pozycji graniczy z cudem...

    OdpowiedzUsuń