środa, 26 lutego 2014

Tess Gerritsen - Chirurg

Autor - Tess Gerritsen
Tytuł - Chirurg
Tytuł oryginału - Surgeon
Stron - 336
Gatunek - Thriller medyczny


Dawno nie miałam w rękach książki od której wprost nie mogłam się oderwać. Sięgnęłam więc po bardzo polecaną, kolejną książkę niezawodnej Gerritsen i wyłączyłam się do świata na 2 dni. Pomijając fakt, że nie pamiętam kiedy ostatni raz pochłonęłam książkę w tak krótkim czasie. Wiem że dla niektórych jest to normalne, ale ja zazwyczaj czytam powoli, ze spokojem a po kilku rozdziałach robię sobie przerwę i zajmuję się czymś innym a kiedy mam trochę wolnego czasu nie rzucam się od razu do czytania, tylko czekam aż przyjdzie mi na to ochota, przez co zazwyczaj z jednym tytułem walczę około tygodnia w zależności od ilości stron. Co prawda książki tej autorki nie należą do opasłych tomisk, ale wciągają od pierwszej strony. Nie inaczej było również w przypadku "Chirurga".  w pierwszej części cyklu poznajemy tylko nieustraszoną detektyw Rizzoli, jak i detektywa Moor'a który w dalszych częściach jest trochę pomijaną postacią. Sam tytuł wskazuje, że autorka nie oszczędzi nam emocji, bo nie będzie brakować krwi, operacji i szpitali. Tytułowy Chirurg okazuje się niezwykle bezwzględnym i żądnym ofiar mordercą, polującym tylko i wyłącznie na kobiety. Sprawa zostaje powiązana z wcześniejszym morderstwem sprzed 2 lat. Szybko okazuje się, że podobnych przypadków było więcej. Jedyną ofiarą która uszła z życiem jest Catherine Cordell której udało się zabić napastnika. Mimo tego zaczyna pojawiać się ktoś kto stosuje dokładnie te same techniki co zastrzelony morderca, ponadto Cordell zostaje ponownie zamieszana w całe zdarzenie. Pojawia się więc pytanie - Czy ktoś podszywa się pod Chirurga?
Autorka jest zawodową internistką, przez co wszystkie opisy są nadzwyczaj dokładne, co może być powodem niedostatecznego zrozumienia medycznych pojęć przez co niektórych czytelników, ale zupełnie nie przeszkadza to w odbierze treści, a dodaje realizmu sytuacji, przez co możemy się poczuć jakbyśmy stali obok i przyglądali się całemu zdarzeniu. Nie zabrakło również opisów wydarzeń z perspektywy rożnych bohaterów, włączając w to również przemyślenia mordercy, które zdecydowanie szokują. Od siebie mogę dodać że trzeba mieć niesamowitą wyobraźnie i talent pisarski, żeby zobrazować czytelnikowi psychikę mordercy i psychopaty, który wizualnie jak i nawet w zachowaniu może nie wiele różnić się od reszty społeczeństwa.
Myślę że " Chirurga" mogę określić jako kawał dobrej roboty, dzięki czemu książki się nie czyta a pochłania, przez co nie sposób skończyć czytanie uprzednio nie sprawdzając co zdarzy się w następnym rozdziale, a jak już się zaczęło to trzeba go skończyć i zrobić dokładnie to samo z następnym i tak do ostatnich stron. I tak bez końca mogę sypać samymi plusami, bo kompletnie nie mam się do czego doczepić. Tak więc polecam i zachęcam tych co jeszcze tego nie zrobili do zapoznania się z twórczością tej autorki.
Moja ocena - 10/10

Książka przeczytana w ramach wyzwania:

11 komentarzy:

 1. No ja się właśnie nie zapoznałem. Jej książki zbierają rozmaite opinię, zastanawiam się więc po którą powieść sięgnąć, by jakimś przypadkiem nie wziąć chały i nie zniechęcić się do niej na start ;-) A skoro tu jest dyszka... :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę ci zagwarantować, że sięgając po " Chirurga" się nie zniechęcisz :)

   Usuń
 2. Widzę, że skusiłaś się na "Chirurga" :-) Ja właśnie czytam "Infekcję".
  Pozdrawiam
  P.S. W wolnej chwili zapraszam na moje Urodzinowe Candy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj właśnie pomyślałam, że ciekawie byłoby przeczytać dobry thriller medyczny i chyba go znalazłam :) Zapiszę tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o thrillery medyczne to poleciłabym nawet całą serie Gerritsen o Rizzoli i Issles, a " Chirurg" jest akurat pierwszą książka z cyklu.

   Usuń
 4. Mam mega chęć na tę książkę :)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się bierz za nią! Z chęcią przeczytam co ty o niej myślisz :)

   Usuń
 5. Czytałam :) Lubię Tess Gerritsen.
  P.S. Recenzja dodana do Kryminalnego Wyzwania!

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przeczytać koniecznie :D

  OdpowiedzUsuń